Dnes 29. augusta si pripomíname 80. výročie Slovenského národného povstania, teda hrdinský boj Slovákov proti nemeckým nacistom, ktorí okupovali naše územie počas 2. svetovej vojny, za pomoci Červenej armády.
Územie dnešnej SR sa vtedy nazývalo Slovenský štát a bohužiaľ bolo politickým spojencom nacistického Nemecka. Je ťažké si v dnešnom svete predstaviť, čo naši starí a prastarí rodičia zažívali. Vybrané fakty z týchto udalostí zverejnilo mesto Spišská Nová Ves na svojom Facebooku.
Je veľmi dôležité si tieto významné historické udalosti pripomínať. Zvlášť mladšie generácie si nedokážu predstaviť, ako sa v tejto dobe žilo, a berú slobodu a demokraciu za samozrejmosť. Len pred pár dňami sme si pripomenuli 56. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, čo zásadne zmenilo spoločenský a politický vývoj na našom území na ďalšie desaťročia.
Priebeh SNP na Spiši
Dňa 29. augusta 1944 o 15:00 hodine prijal službukonajúci čatár Murtka výzvu Vojenského veliteľstva v Banskej Bystrici na bojovú pohotovosť. Táto udalosť znamenala začiatok dôležitých a dramatických dní v rámci Slovenského národného povstania.
V noci z 29. na 30. augusta dorazila do mesta 11-členná partizánska skupina z Popradu. Nasledujúce ráno sa rozpútali boje s nemeckými jednotkami, v ktorých padli mestský strážnik Štefan Križák a vojak Michal Timko.
Nemecké spravodajské jednotky v tom čase informovali Berlín o smrti Standardführera R. Koutha, čo malo výrazný dopad na situáciu na frontoch v blízkosti Slovenska.
Revolučný národný výbor
Dňa 30. augusta sa v súkromnom byte v meste ustanovil Revolučný národný výbor pod vedením Antonína Hubu. Tento výbor zohral kľúčovú úlohu v organizácii a koordinácii povstaleckých aktivít.
K ďalšiemu významnému momentu došlo 31. augusta, keď veliteľ letiska Michal Guljanič opustil letisko a odletel k Červenej armáde. V dôsledku jeho odchodu sa nemeckým silám podarilo zmocniť sa lietadiel a pohonných hmôt, čím sa oslabila obranyschopnosť povstalcov.
2. septembra bola vyhlásená mobilizácia všetkých mužov vo veku od 20 do 50 rokov, čo viedlo k ďalšiemu posilneniu povstaleckých síl.
Veľké boje sa odohrali 4. septembra, keď sa 80-členná železničiarska jednotka postavila motorizovanej nemeckej jednotke prichádzajúcej od Smižian. Počas týchto bojov zahynulo približne 30 mužov a povstalci boli nútení stiahnuť sa do lesov.
Mohlo by ťa zaujímať:
Ďalšie obete pre mesto
Tragédia postihla aj mesto, keď 5. septembra pri obrane padol významný poľnohospodársky odborník Ing. Ondrej Kožuch.
Nasledujúce dni a mesiace priniesli ďalšie straty. Počas bojov a zatýkaní zahynulo viacero obyvateľov mesta, medzi nimi Július Chrapčiak, Vincent Straka a Michal Karchňák, ktorí sa stali obeťami brutálnych represií.
Spomínané udalosti sú neoddeliteľnou súčasťou histórie Slovenského národného povstania, ktoré si každý rok pripomíname s úctou k tým, ktorí položili svoje životy za slobodu.