Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že by ste chceli vo svojom živote zmenu? Robiť veci inak, v súlade s prírodou a žiť tak trochu na samote?
Tak presne tieto otázky si položili aj manželia Valigurovci, mladá dvojica z Novejši. Rovnako ako množstvo mladých ľudí aj oni sa rozhodli pred rokmi odísť do zahraničia a budovať si zázemie v inej krajine. Už počas života za hranicami sa zaujímali o život v súlade s prírodou. Po narodení dcérky a viac ako jednom desaťročí sa ich poznatky a nadšenie začali meniť na skutočnosť. Vydali sa na cestu plnú zmien a učenia novým zručnostiam.
„Prvým krokom, ktorý trval asi najdlhšie, bolo nájsť si vhodný pozemok.“ Po dlhom a neúspešnom hľadaní, keď už strácali nádej, prišla nečakaná ponuka a oni vedeli, že je to to pravé. Pozemok neďaleko mesta Levoča. A čo na to povedala ich rodina? „Mysleli si, že sme blázni.“ Od kúpy až po súčasnú podobu prešli približne tri roky.
Už pri príchode nás očarilo okolie a všadeprítomná nádherná príroda. Záhrada plná rôznorodých rastlín, do ktorej zapadá malý útulný domček. Všetko je navrhnuté tak, aby bola celá farma prepojená a využitá čo najlepšie s ohľadom na prírodu. Hriadky byliniek v tvare slimáka strieda skleník, k zvieratám vedú záhony Rozuma. Pri prechádzke záhradou môžete v diaľke vidieť rozhľadňu nad Spišským Hrhovom, Tatry a Kráľovú hoľu. Jednoducho výhľady na nezaplatenie.
Ako nám prezradili, sú vegetariánmi a práve preto je pre nich dôležité najmä pestovanie byliniek, ovocia a zeleniny. Múku si melú sami a ak by ste mali záujem, naučia to aj vás. Zo zvierat majú momentálne sliepky a ovce. Ich produkty slúžia ako výmenný obchod.
Domček, nazývaný aj tiny house, je celý postavený z prírodných materiálov. Na začiatku ho tvorila iba mobilná časť, ku ktorej neskôr po narodení synčeka pristavili ešte jednu izbičku spolu s terasou. Interiér domu pôsobí príjemne teplo a harmonicky. Čo nás ale zaujalo najviac bola hlinená stena, no ktorej výrobu použili hlinu z farmy. Jednoducho nádhera!
Najnovším projektom na farme je prístrešok z drevenej guľatiny so zelenou strechou. Využíva sa napríklad na organizovanie koncertov alebo detských táborov. Cieľom stretnutí je vytváranie komunity ľudí s podobným spôsobom života, upevňovať ju a vytvárať nové priateľstvá. Ak by ste mali záujem môžete sa zúčastniť workshopov, muzikoterapie alebo prednášok organizovaných v prostredí farmy.
Možno sa pýtate: A čo mestský život, už ich neláka? „Samozrejme, že nevieme byť ešte úplne sebestačný. Do mesta chodievame 2-3krát do týždňa najmä kvôli práci alebo niečo nakúpiť.“ Tiež nás zaujímalo ako to majú ich deti so školou a školskou dochádzkou. „Dcéra má domaškolu, u nás ju poznáme aj ako individuálne vzdelávanie.“
Počas našej návštevy na farme sme si na terase domčeka mali možnosť vychutnať pomalý západ slnka, ktorý dotváral veľmi príjemnú a pohodovú atmosféru. Nesmeli sme obísť ani lavičku, ktorá sa volá „Láskavička“, pretože aj keď sa pohádate, napokon skončíte pri sebe.
Ak sa zaujímate o život na samote, radi sa venujete záhrade, máte chuť si oddýchnuť a načerpať nové sily do ďalších dní, určite sa rodinke ozvite. Veľmi radi vás privítajú.
A nezabudnite ich sledovať na Facebooku, Instagrame alebo Youtube.