Dlhotrvajúca pandémia má rôzne dôsledky – dobré i tie menej príjemné. Pre viacerých to bola cesta návratu k starým hobby, objaveniu nového talentu alebo šanca začať robiť niečo, čo ich skutočne baví. Práve do poslednej kategórie patrí Jakub, ktorý v čase nútenej práce z domu prehodnotil svoju pracovnú cestu a vrhol sa na projekt, o ktorom dlho sníval. O práci s drevom, spolupráci s prírodou a jedinečnosti značky Stromodrievko, nám porozprával jej zakladateľ, Jakub Ondas.
Ak by si mal predstaviť koncept značky v pár vetách, aké by to boli?
Stromodrievko bol na začiatku len môj veľký obdiv zahraničných firiem alebo lepšie povedané dielní, v ktorých vznikali jedinečné produkty spojením dreva a epoxidovej živice. Sám som nikdy predtým nepracoval s drevom, ale pred založením značky Stromodrievko ma to k nemu veľmi ťahalo. Chcel som to skúsiť, tak som si prenajal malú garáž za pár eur na mesiac a kúpil si jednu excentrickú brúsku za 30 eur. A tam to celé začalo.
Aká je tvoja filozofiou pri výrobe produktov? Predsa, práca s drevom môže byť zakaždým iná…
Hlavná myšlienka značky je vyrábať zakaždým jedinečné dielo, spojenie s prírodou a modernou technikou. Každý jeden kúsok je unikát a myslím si, že práve to je tým čo ľudí láka mať niečo také doma, výnimočnosť a pocit, že rovnaký výrobok už nemá nikto iný. Farba, kresba, stavba dreva a prípadné spojenie s epoxidom je vždy jedinečné. Všetko je len z masívneho dreva.
S akým drevom pracuješ?
Všetky moje výrobky sú presne podľa požiadaviek zákazníka. Väčšina si však nechá poradiť alebo si vyberie drevo podľa produktov, ktoré mám už nafotené, napríklad na Instagrame. Prevažne používam dreviny ako je dub, orech, americký orech, brest, jaseň, buk. Drevo na prácu, ktorú robím musí byť naozaj kvalitne vysušené v sušiarni na približne 10% a preto spolupracujem s dodávateľmi, ktorí to vedia zabezpečiť. Drevo zháňam po celom Slovensku, ale primárne spolupracujem s dodávateľom tu v Novejši. Som rád, že sa navzájom podporujeme.
Vzniká z toho aj nejaký odpad alebo sa snažíš všetko spracovať?
Áno, snažím sa využiť naozaj každú časť dreva. Preto potom vyrábam aj menšie kúsky, ako sú podšálky. Alebo to kombinujem s epoxidom, aby ani kúsok tohto vzácneho prírodného zdroja nevyšiel nazmar. Snažím sa využívať aj také kúsky, ktoré by asi nikto nepoužil, pretože obsahujú prevažne len kôru, a práve tie zalievam do epoxidu a vznikajú tak obľúbené a zaujímavé hodiny. Ale je pravda, že aj pri mojej práci vzniká odpad a odrezky, ktoré už neviem použiť. Tak ich následne darujem niekomu, kto si s nimi ešte dokáže v zimných mesiacoch pomôcť.
V čom vidíš potenciál dreva ako materiálu?
Drevo je úžasný materiál. Je a vždy bude nadčasový a vždy bude pôsobiť veľmi príjemne v domácnosti. Drevo vlieva do interiéru aspoň kúsok prírody a toho sa aj chcem držať. Spolupracujem s prírodou, pretože to najkrajšie na tých výrobkoch je práve to, čo už v dreve nakreslené je a neurobím to ja.
Odkiaľ sa vlastne vzal nápad založiť túto značku?
Nápad alebo túžbu som mal už dlhšiu dobu. Mal som však dobre platenú prácu v korporáte, kde som pracoval ako obchodný zástupca. Začiatkom pandémie ma však práca, kde bol dôležitý osobný kontakt s ľuďmi, prestala na homeoffice baviť. Tak som dal výpoveď. Vtedy vznikla myšlienka že niečo robiť musím a prečo práve teraz nezačať niečo, čo ma bude baviť. Vtedy som začal zháňať priestor, malú garáž a chcel som, aby značka mala pekný slovenský názov. Manželka vymyslela názov Stromodrievko, hneď sa mi to zapáčilo.
Aké všetky výrobky ponúkaš?
Primárne sú to nástenné hodiny, v rôznych priemeroch buď s číslicami, čiarkami alebo bez ciferníka. Každé sú podľa priania zákazníka. Ďalej to sú dosky na krájanie a servírovanie, ktoré tiež prispôsobujem požiadavkám zákazníka, od malých až po dosky ktoré zatiaľ mali aj 110cm na dĺžku. Potom robím aj menšie veci, ako sú podšálky z dreva alebo epoxidu, alebo väčšie veci, ako sú dosky pod umývadlo, konferenčné stolíky s epoxidom alebo len čisto z masívu.
Teda môže prísť aj zákazník s predstavou, čo by si želal?
Určite áno, práve 90% zákazníkov mi píše s tým, že majú vlastnú predstavu a pýtajú sa, či sa niečo také dá spraviť. Mám to rád a som ešte radšej, keď vo finále vidím nadšenie alebo správy od zákazníka, že je to ešte lepšie, ako si sám predstavoval.
Majú záujem (nielen) Spišiaci o tieto drevené výrobky?
Zatiaľ to je tak, že prevažne zákazníci sú mimo Spišskej. Som zavretý v dielni a kamenný obchod nemám, tak sa snažím moje výrobky predať skôr online. Ale aj Spišiaci už boli mojimi zákazníkmi a verím, že budú aj do budúcna.
Všimla som si, že spolupracuješ aj s nejakými podnikmi v Spišskej. Ako vnímaš dôležitosť spolupráce medzi jednotlivými značkami a podnikmi?
Som rád, že ľudia ktorým niečo vyrobím to šíria ďalej. Teší ma to, práve takáto reklama mi zaručila objednávku z podniku v Novejši, ktorému som robil aj práve spomínanú dosku na servírovanie, ktorá mala 110cm. Spolupráca v rámci Spiša je podľa mňa na skvelej úrovni a je dobré, že si pomáhame navzájom. Budem rád, keď budem môcť aj do budúcna pre Spišiakov niečo vyrobiť či už do podniku, predajne alebo aj k nim domov.
Trh je teraz naozaj plný rôznych handmade produktov. V čom je Stromodrievko výnimočné?
Stromodrievko je handmade, ale je to spolupráca rúk a krásnej kresby prírody. Výnimočnosť vidím v tom, že každý jeden produkt mi prejde cez ruky a je naozaj tak jedinečný, že ani sám by som ho nedokázal urobiť identicky ešte raz. Stromodrievko je výroba na objednávku a presne podľa požiadaviek zákazníka. Snažím sa to celé držať na veľmi dobrej komunikácii a ľudskosti voči zákazníkom. Verím, že aj do budúcna bude pre ľudí Stromodrievko veľmi zaujímavou dielničkou.
Výrobky nájdete na SASHE. Stromodrievko môžete sledovať TU.
Foto: Archív J.O.