Marec patrí knihám, všetkým knihám. My vám však chceme predstaviť tie od nás z Novejši i zo Spiša. O autorov a diela nie je núdza a my vám ponúkame krátky prehľad, čo si v tomto roku od našich rodákov prečítať.
Dominika Sakmárová a príbehy z Ázie
Dominiku netreba dlho predstavovať, ale kto by ju nepoznal, tak v krátkosti – vyštudovaná sinologička spod Spišského hradu, ktorej srdce patrí folklóru. O svojom živote najprv v Číne a na Taiwane, neskôr v Južnej Kórei písala nielen zaujímavosti na svojom profile (ktorý odporúčame sledovať), ale ich zhmotnila už do dvoch poviedkových kníh.
Mačací kožuch a ťava pri Činskom múre – Tieto príbehy vám pootvoria pomyselné okno do života na druhej strane zemegule, často nesmierne odlišného od toho nášho. Možno dostanete chuť cestovať, niečo nové sa naučíte (lebo na takom Taiwane sa človek veľa naučí dokonca aj na toalete), asi vás čosi i pobúri a možnože nakoniec budete predsa len radi, že žijete na úžasnom Slovensku. No rozhodne sa pri čítaní tejto knihy pobavíte. A vôbec sa nenechajte zmiasť, všetky príbehy sú v ľubozvučnej slovenčine.
Kórejské halušky – V poradí už druhá kniha veselých poviedok z Ďalekého východu, ktorá ponúka poriadnu porciu halušiek na kórejský spôsob, naservírovaných s ľahkosťou a vtipom Dominike vlastným. Na pretras sa dostali nielen upírske jelene, rámen, domáci miláčik kimči a jedlo všeobecne, ale takisto škôlkarsky život, poklony alebo bublinková fólia, ktorá sa v obchodoch rozchytá tak rýchlo ako u nás teplé rožky…! O živote v Kórei sme sa rozprávali v rozhovore TU.
*NOVINKA* Mačkohlavý orloj – Tak ako aj prvé dve knihy, aj Mačkohlavý orol sa venuje Číne, Kórei a Taiwanu, avšak na rozdiel od veselých príhod ponúka čitateľom (rovnako veselé) náučné okienka do týchto krajín Ďalekého východu. Nebude to žiadna učebnica, naopak, ponoríte sa v nej do tých najzvláštnejších historiek a čudesných zvykov z Orientu: z oblasti bežného života, gastronómie, módy, zdravia či histórie. Vydanie knihy môžete podporiť.
Martin Hlavatý a jeho dedinské historky
Martin píše už od roku 1999. Začínal krátkymi pokusmi o poviedky a básne, neskôr písal aj piesňové texty pre hudobné skupiny a divadelné hry pre svoje ochotnícke divadlo. Už v roku 2002 dostal možnosť zúčastniť sa stretnutia mladých autorov v Spišskej Novej Vsi a stal sa členom Spišského literárneho klubu, ktorý patrí medzi najaktívnejšie, najstaršie fungujúce literárne kluby na Slovensku.
Nadrobené – Zbierka poviedok, v ktorej autor čerpá z dôverne známeho dedinského prostredia a z poznania ľudí, ktorí v ňom žijú. Jednotlivé príbehy rozdelené do troch častí (V rukách, Z ulice, Jazvy) hovoria o osudoch ľudí vyšších i najnižších spoločenských vrstiev, medzi ktorými sa vyskytnú nielen postavy z miestnej oligarchie, ale aj radoví občania so svojimi snami a prehrami, deti, dôchodcovia, alkoholici, naivní mladíci, sklamané ženy, i dievčatá žijúce z najstaršieho remesla. Autor zachytáva osudy svojich postáv s dostatočne presvedčivou autentickosťou i mierou autorskej licencie, čím sa jeho príbehy mnohokrát aj bizarné stávajú uveriteľnými výpoveďami o tom, čím žije dnešná spoločnosť. O knihe sme sa s Martinom rozprávali už v minulosti, čítajte TU.
*NOVINKA* Páv, Kripel a Predseda – Naturalistický pohľad na život súčasne východoslovenskej dediny, plný snivosti, lásky a pľuvancov prináša osem na seba nadväzujúcich príbehov. V Hájenke ustelie Hlavatý čitateľom na tvrdej prični a hodí ich aj do nadýchanej periny plnej peria. Julo, Slavo a Ignác sú klasickí zhavranelí kamaráti a spolu s ďalšími pitoresknými postavami z dediny na konci sveta stavajú Hlavatého východniarsky svet.
Miroslav Hnát a jeho Oči Spišskej Novej Vsi
Svojrázny Miro začal písať historky o jeho prežívaní v našom meste a o svojich pekných i krušnejších zážitkoch. Svoje zážitky spísal do dvoch kníh – Novoveské historky a Novoveské historky 2. A o čom to teda je?
Miro o svojej prvej knihe napísal: Spišská Nová Ves nie je len divadlo, kostolná veža, Levočská brána a tvar námestia. Je to miesto najdlhšieho obdobia v mojom živote. Je to miesto prvej lásky, prvého bozku, prvého sklamania, prvej školskej tašky, prvej nadávky, poznámky, záškoláctva, pochvaly, práce. Miesto prvých skúšok, kamarátstiev, modrín, mladíckej nerozvážnosti. Tu som sa prvýkrát počúral vo výťahu, pozvracal z alkoholu, posral pri dverách, pretože nikto nebol doma a nemal som kľúče od bytu. Tu som si prvýkrát užil Vianoce a oslavy, sánkovačku, kolotoče, prírodu, kultúru, jazdu autom. Tu som študoval, tu mám rodinu a tu sa rád vraciam. A vynásobte jeden životný príbeh počtom obyvateľov a zistíte, koľko sa tu toho deje a prežíva. Či už verejne, alebo za zavretými dverami bytov, myslí, duší, sŕdc. No, a tá druhá? Tá je skrátka pokračovanie. Pozerať sa na svet cez Mirove oči môžete TU.
Ellie Šedivá a jej tak trochu iný cestopis z Londýna
Ellie je Spišiačka, ktorá prešla cez Brno až do Londýna, kde sa zrodil jej blog – Dievča v Londýne. Na ňom prinášala zážitky z každodenného života česko-slovenského páru v zahraničí, úsmevných situáciách a miestach, ktoré spoločne so svojim manželom navštívili. Svoju láska k histórii dokazovala nielen štúdiom archeológie, ale odrazila sa aj v jej knihe. S Ellie sme robili aj rozhovor, prečítať si ho môžete TU.
Dievča v Londýne – Na stránkach knihy Dievča v Londýne sa vydáte hľadat‘ pochované viktoriánske uličky, plávajúce kníhkupectvo, kaviareň v telefónnej búdke či falošné fasády. Vydáte sa po stopách londýnskych gladiátorov, navštívite operačnú sálu z čias Jacka Rozparovača a prefrčíte mestom na kolobežke. Dozviete sa, koľko je v Londýne líšok a pobavia vás pikošky z kráľovstva, v ktorom je nelegálne podozrivo manipulovat‘ s lososom alebo navštíviť parlament v brnení. Zažijete indické slávnosti na Trafalgar Square, karneval v Notting Hill aj čínsky nový rok v Chinatowne. Nakuknete do každodenného života česko-slovenského páru v anglickom dome s vybuchujúcim sporákom, ktorý je možno plný azbestu (a možno nie). Očami autorky tiež uvidíte Londýn počas pandémie a hlavne si o ňom utvoríte úplne iný obrázok než aký poznáte z pohľadníc a filmov…
…a vraj chystá aj knižné novinky, ale psst!
Michal Buza a jeho veselé recepty
Mišo je publicista, spisovateľ, pesničkár, alpinista a tiež fotograf. Jeho fotografie lahodia oku, srdcu i duši mnohým novovešťanom. A rovnako je to aj s jeho knihami, na konte ich má už tri.
Ši to co ci šmakuje je jeho prvá kniha, v ktorej spísal spišské svetové receptúry až vznikla z toho fajnové dielo ešte fajnovejších receptov. Sú to famózne recepty z vlastnej hlavy či recepty našich starých materí oskúšané časom, ale aj novoty z kulinárskeho umenia.
Jak vipiješ ta šmakuje v poradí druhá kniha s receptami nielen zo Spiša, ktorá poskytuje jednoduchý návod: Ak chcem potešiť srdce, urobím si doma staré poctivé, vypiplané, ale lacné PIROHY. Ak sa dosýtosti potrebuje najesť telo, niet lepšej kombinácie chutí, čo chutia ako SEGEDIŇÁK. Ak si má na svoje prísť duša, lebo je vo mne veľa žiaľu, pomôže jednoznačne TATARÁK. A ak už stačilo a treba zapnúť mozog a v ňom centrá rozkoše, sú na rade TVAROHOVÉ TAŠKY.
Pod šurcom šmakuje je tretia kniha, ktorá odkrýva tajomstvo „spopod iglovského šurca“, ktorá bola plná nielen netradičnou formou podaných príbehov spišských obcí a ich obyvateľov, ale ktorá vo výbornej dejovej línii prepája príbehy na miestnu gastronómiu.
Tak čo, aká kniha je tá vaša TOP?