Práca z domu, takzvaný homeoffice, sa sprvu zdal ako výhoda. Užívali sme si ho prvé týždne pandémie, ale myslím, že väčšinu z nás po roku omrzel. Chýbajú nám kolegovia, pracovný ruch okolo, spoločné rozhovory a pitie kávy. A niekomu aj pracovná morálka. Práve to bolo impulzom k vytvoreniu nového coworkingového priestoru Baňa na Zimnej ulici v dome Matice slovenskej. Zakladateľmi sú traja kamaráti a bývalí spolužiaci – Peter, Majo a Peťo. Aké výhody prináša coworking a ako sa môžeš aj Ty stať súčasťou tejto komunity nám priblížil Peter Morihladko.
Na začiatok sa nám Peťo trochu predstav a skús opísať akú funkciu máš v tomto projekte?
Volám sa Peter Morihladko, pochádzam zo Smižian a posledné roky žijem niekde medzi Prahou, Spišskou a zvyškom sveta, keďže pracujem vzdialene ako programátor pre americký Ozobot. Spolu s Majom Jendruchom a Peťom Hanulom sme založili na sklonku minulého roka Baňa Coworking. Baňu koncipujeme ako komunitný priestor pre kreatívnych a podnikavých ľudí zo Spiša, ktorí tu hľadajú priestor na svoju prácu
Čo všetko tvoja funkcia v tomto projekte zahŕňa?
Sme traja zakladatelia, riešime všetko podľa potreby, od upratovania, cez vrátnika, až po fundraising. Baňu sme založili ako neziskovú organizáciu, ktorá nemá slúžiť len nám, ale celému mestu a radi privítame ďalších ľudí s podobnou víziou – vytvoriť komunitný priestor na prácu pre ľudí z IT a kreatívneho priemyslu.
Ako dlho sa poznáte a ako vôbec vznikol nápad Baňu založiť?
Coworkingy sú bežná súčasť veľkých aj malých miest. Na mojich cestách mi slúžili ako stabilné miesto na prácu počas dlhších pobytov v Berlíne alebo aj krátkych návštev v Bratislave. Majo zase dlho pôsobil v Košiciach. Po presťahovaní do Spišskej mal rovnaký problém – že v Spišskej nič také neexistovalo. Našli sme sa cez Facebook. Ja som na Vianoce 2019 rozhodil sociálne siete, keďže som veril, že nie som jediný s podobným nápadom. Majo a Peťo sú spolužiaci z Javorky. Skoro rok trvalo nájsť vhodný priestor a vďaka korone ďalšieho pol roka kým sme ho mohli otvoriť.
Na stránke ponúkate tri rôzne možnosti rezervácie miesta – štvrťrok, mesiac a deň. Je potrebné si miesto rezervovať cez internet alebo je to možné aj osobne či na mieste?
Je potrebne nás kontaktovať emailom, cez Facebook či telefonicky. Sme malý coworking pre pár ľudí, takže všetko sa dá dohodnúť podľa potreby. Aktuálne v rámci Startlab kampane ponúkame zvýhodnené ceny pre viacmesačné prenájmy a títo ľudia budú aj priorizovaný v prípade rezervácie stolov.
Na stránke uvádzate, že chcete byť k dispozícii 24/7/365. Čo to v praxi znamená?
Dlhodobí coworkeri (1 mesiac a viac) majú neobmedzený prístup do budovy, dostanú vlastný kľúč a môžu priestor využívať podľa potrieb. Ostatní klienti, ktorí prídu pracovať na deň alebo na pár dní do týždňa sa musia riadiť podľa otváracích hodín Kaviarne Mlynček (aktuálne 7:00 do 21:00) s ktorou máme dohodnutú spoluprácu. Ako som spomínal, sme malý coworking, všetko sa dá dohodnúť individuálne alebo telefonicky.
Ponúkate deväť stolov na individuálnu potrebu. Je možné aby si priestory celého coworkingu prenajala jedna firma?
Máme k dispozícii dve miestnosti, takže jednu z nich, so štyroma stolmi, vieme ponúknuť ako celok. Prenajať celý objekt by však popieral zmysel byť komunitným priestorom pre ľudí pracujúcich online alebo na diaľku. Chceme, aby coworking využívali aj návštevníci mesta alebo ľudia z okolia, ktorí sa vrátia na Spiš na pár dní a potrebujú niekde nerušene pracovať.
Chceme, aby coworking využívali aj návštevníci mesta alebo ľudia z okolia, ktorí sa vrátia na Spiš na pár dní a potrebujú niekde nerušene pracovať.
V prípade, že by som chcela pracovať v tomto priestore, potrebujem si doniesť vlastný notebook alebo ste vybavení zariadeniami, ktoré môýžem využiť?
Zameriavame sa na profesionálov – zamestnancov aj podnikateľov, u ktorých rátame, že už disponujú vlastným notebookom alebo desktopom. K dispozícii máme farebnú tlačiareň, rýchly optický internet aj cez kábel. Uvažujeme i prenajímať externé monitory, keďže to často návštevníci mesta zo sebou neťahajú. Taktiež v rámci kampane máme v pláne doplniť uzamykacie skrinky, aby si človek nemusel ťahať prácu domov keď nechce.
Aké ďalšie benefity ponúkate?
Skvelú spoločnosť a miesto v centre mesta. Ja som sám z domu pracoval už počas štúdia na VŠ a po škole mi čoskoro začali chýbať ľudia, pracovná disciplína, inšpirácia z pokecu pri obede či káve. Dlhodobým členom ponúkame i zľavy na konzumáciu z Kaviarne mlynček. Súčasťou práce s komunitou bude poradenstvo pre začínajúcich podnikateľov.
Chceš sa stať aj ty súčasťou tohto priestoru alebo len projekt podporiť? Klikaj TU. |
Máš teda aj osobné skúsenosti s coworkingom. V čom vidíš výhody práce v zdieľnom priestore?
Najväčšia výhoda zdieľanej kancelárie spočíva v ľuďoch, ktorí ju navštevujú. Členstvá v rôznych coworkingoch mi bez veľkej námahy a výdavkov na reklamu priniesli množstvo klientov. Je super mať flexibilnú prácu, ale treba si ju aj odrobiť a to sa robí ťažšie ak máte okolo seba rodinu, deti. A samozrejme zázemie. Či sa už človek vrátil do Spišskej alebo začína v novom meste, tak v coworkingu hneď spozná miestnych. V Berlíne po mesiaci beznádejného hľadania prenájmu, som sa o tom na obede posťažoval kolegovi z coworku a on mi ponúkol jeho voľnú izbu v byte.
Takže aj vy, ako zakladatelia, využívate priestory Baňa coworkingu pre svoju prácu?
Áno, mať priestor na našu prácu a možnosť stretnúť inšpiratívnych ľudí bola naša primárna motivácia.
Ak sa chceš o projekte a kampani dozvedieť viac, pozri si video. |
Navštívte web Baňa coworking, sledujte ich na Instagrame alebo kontaktujte telefonicky.
Článok pripravila Daniela Antalová.