Slovenský raj. Klenot nášho kraja a neodmysliteľný symbol nášho mesta. Možno sme slepí Spišiaci, no rozhodne máme veľké šťastie, pretože kúsok Raja sa nachádza doslova na dosah.
24. mája sa každoročne oslavuje Európsky deň národných parkov, a pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili zopár slov, tipov a zaujímavostí o jednom z deviatich slovenských národných parkoch, o tom našom krásnom Slovenskom raji. Zároveň tak začíname novú rubriku na našom webe „Kadze-tadze“, vrámci ktorej vám budeme prinášať cestovateľské a dobrodružné tipy na aktivity v okolí Novejši.
Slovenský raj je národný park, ktorý sa rozprestiera v Slovenskom rudohorí, hlavne na území Spiša, ale jeho časť presahuje aj do Gemera. Spišská Nová Ves by sa vďaka svojej bezprostrednej blízkosti mohla nazývať aj vstupnou bránou do Raja. Oblasť bola za národný park vyhlásená v roku 1988 a je tvorená z jedenástich národných prírodných rezervácii, deviatich prírodných rezervácii, štyroch prírodných pamiatok, jedného chráneného areálu a jednej národnej prírodnej pamiatke.
Prečo je Raj rajom?
Slovenský raj je národný park ako žiadny iný. Je typický svojím reliéfom, ktorý tvoria hlavne kaňony, tiesňavy, planiny, obrovské množstvo jaskýň, vodopádov a zaujímavá fauna či flóra. Najvyšším vrchom je Predná hoľa s výškou 1545 m.n.m, naopak najnižším bodom je koryto Hornádu s nadmorskou výškou iba 466 m.n.m. O ďalších naj Slovenského raja sa dočítate nižšie:
Slovenský raj nie je len zdrojom turizmu pre náš región. Pre mnohých predstavuje v prvom rade domov. Pre mnohých je skvelým miestom kde zrelaxovať a načerpať novú životnú energiu. Je to miesto, kde sa človek môže „vyšantiť v prírode“, ísť na túru, vypiť pivo či čapovanú kofolu s priateľmi, byť s rodinou, zájsť si na chalupu a nachvíľu vypnúť od rýchleho moderného sveta. Jednoducho raj na zemi vo všetkých smeroch.
Celkom určite v sebe ukrýva mnoho príbehov. Mnoho šťastných, no bohužiaľ niekoľko tragických. A práve tie tragické je možné uctiť si na Kláštorisku, kde sa nachádza horský symbolický cintorín, so záznamami o tragédiach z Raja od roku 1909. O svoj život tu prišlo už viac ako sedemdesiat ľudí. Kláštorisko je okrem toho významný turistický uzol, pretože sa na ňom stretáva mnoho trás. V minulosti slúžil ako útočisko pre kartuziánskych mníchov, dnes na ňom turisti môžu obdivovať hradby, ležať na lúke po náročnej túre s výhľadom na Tatry, občerstviť sa v bufete, každoročne výjsť na svätú omšu, ktorá sa tu koná alebo si pozrieť, ako vyzerala tradičná ľudová izba.
Vedeli ste, že…?
Slovenský raj dostal pomenovanie RAJ pravdepodobne od kartuziánskych mníchov, ktorí tu žili v kláštore na Skale útočišťa, teda dnešnom Kláštorisku? Tak ho pravdepodobne pomenovali, keď v šestnástom storočí opúšťali toto územie. Premýšľalo sa aj nad inými názvami, ako napríklad Letanovské skaly, Stratenská hornatina, Spišssko-gemerský kras a podobne.
Niekoľko tipov na nádherné trasy
V Slovenskom raji si príde na svoje hádam každý. Milovníci horského bicykla, nadšenci ferrát, nedeľní výletníci, praví (aj nepraví) turisti, vášnivci prírody, instagrameri, deti, dospelí, starí, mačky, psy aj salamandre. Slovenský raj je tu pre všetkých. Výhodou je, že národný park je sprístupnený celoročne, s výnimkou ferraty Kyseľ, ktorá je pre návštevníkov otvorená iba v lete. Turistika v zimných mesiacoch si však kvôli zamrznutému povrchu vyžaduje zvýšenú opatrnosť. Rovnako tak turistika v dňoch, keď prší veľa a vodopády či potoky sú tak plné vody.
Z vlastných skúseností, ale aj z instagramu, kde sme sa vás pýtali na vaše obľúbené trasy vyberáme niekoľko zaujímavých, no menej známych miest:
Nenáročné a menej náročnejšie trasy:
Roklina Piecky – roklina je oproti ostatným menej známa, takže to možno oceníte hlavne v letných mesiacoch, keď roklina Suchá Belá bude praskať vo švíkoch. Žltá značka začína v obci Píla a končí na vrchu Suchá Belá.
Vyhliadka Matka Božia – Tomášovský výhľad je síce neodmysliteľnou súčasťou každej výpravy, no veľmi podobný výhľad sa núka z miesta, ktoré sa nazýva Matka Božia. Často vyhľadávaná aj pre nadšencov bicykla. Najčastejšie sa na vyhliadku ide z Košiarneho Briežka.
Klauzy – malá vodná nádrž v samotnom srdci Raja, ktorá kedysi slúžila na splavovanie dreva, dnes je ako nádherný a romantický bod nie len pre cyklistov, ale aj pre turistov.
Dlhšie trasy pre väčších turistov:
Prielom Hornádu – trasa je dlhá približne 16 kilometrov od ústia Veľkej Bielej Vody až po Smižany. Pripojiť alebo odpojiť z trasy sa možno aj v Tomášovciach, Letanovciach alebo Hrabušiciach.
Okruh Rajom – tak som nazvala jednu z mojích obľúbených trás, ktorá prechádza: Čingov – Tomášovský výhľad – Letanovský Mlyn – Kláštorská roklina – Kláštorisko – Čingov. Trasa má niečo cez 15 kilometrov a dá sa na nej vidieť mnoho nádherností Slovenského raja.
Na opačnej strane – hoc časť Slovenského raja od Dediniek nie je pre nás až tak známa, neznamená, že nie je nádherná a táto trasa hovorí presne o tom. Trasa vedie: Dedinky – Geravy – Predný Hýľ – Klauzy – Sokolia dolina ústie – Kyseľ ústie – Biely potok ústie – dolina Tomášovská Belá – Čingov. Trasa má okolo 15 kilometrov.
Cesta do neba vedie cez peklo
Slovenský raj je plný kaňónov a tiesňav a niekedy sa prosto stane, že človek trochu potrápi svoju fyzičku. Ale aj napriek tomu dobrodružstvá v raji stoja za to. Ak vás však predchádzajúce slová nepresvedčili o tom, že je čas prekonať samého seba, tuto je niekoľko mojich myšlienok, ktoré som si zapísala pri prechode Sokoliou dolinou, ktorá je označnovaná za jednu z najdivokejších:
„Kráčame hustým studeným lesom. Slnko sa derie spoza stromov, no do doliny sa dostáva len veľmi ťažko. Ideme po drevených lávkach pripevnených na skalách, miestami preskakujeme potok.
Prechádzame Sokoliou dolinou. Lozíme po obrovských kovových rebríkoch nad vodopádmi a nikdy nevidíme koniec ďalšieho rebríka, vždy vidíme len nebo nad ním. Cestu, ktorou prechádzame, si užívame. No aj napriek tomu pripomína peklo. Tu si uvedomujeme jednu dôležitú vec: každá cesta do neba ide cez peklo. Každá cesta nahor, musí začať zdola.“
Slovenský raj je národný park ako žiadny iný. Možno je náš pohľad trošku skreslený, pretože ho máme tak blízko, až sa pre nás stal srdcovou záležitosťou a už navždy ho budeme spájať s domovom. Možno je náš pohľad trošku skreslený, pretože ho máme tak blízko, až ho berieme ako samozrejmosť. A pritom ľudia cestujú cez celé Slovensko, či dokonca z iných štátov, aby videli tie nádherné vodopády a rebríky.
Doteraz si pamätám, keď sme na Prielom Hornádu zobrali našich tureckých priateľov. Cez stupačky išli so smrťou v očiach, ale na Čingove, keď už bezpečne sedeli na obede sa priznali, že to bol nádherný a intenzívny zážitok, a nič také doteraz nezažili.
Návšteva Raja rozhodne vždy stojí za to. Pretože, je to kúsok raja na Zemi, v bezprostrednej blízkosti Novejši.
Zdroje: slovenskyraj.eu, slovenskyraj.com