Novoveská zoo je proste NAJ. Je najmenšia, ale zároveň najkrajšia a okrem toho je aj najmladšia na Slovensku. Vznikla v roku 1989 a jej prvým riaditeľom bol Karol Dzurik st. Časom sa zoo rozrastala a žezlo riadenia prevzal jeho syn. V tejto rodinnej „tradícii“ pokračovali naďalej a tento rok sa stal riaditeľom už vnuk Karol Dzurik. O tom ako zoologická záhrada zvládla pandémiu, ako jej vieme pomôcť, ale i to, aké vtipné príhody so zvieratami zamestnanci zažívajú sme sa porozrpávali práve so súčasným riaditeľom.
Máte nejakého domáceho miláčika?
Mám doma rybičku – bojovnicu (smiech)
Prepdokladám, že ste boli ste odmalička vedený k starostlivosti o zvieratá, keďže váš otec bol prvým riaditeľom Zoo…
Prvým riaditeľom bol môj dedko, až potom otec. Od malička som sa už v zoo pohyboval a ak sa dalo, veľmi rád som pomáhal.
Čo ste robili predtým, než ste sa stali riaditeľom?
Pred nástupom na pozíciu riaditeľa som vykonával prácu zoológa, ale aj iné činnosti ako prácu v pokladni, ošetrovateľa, marketing, zásobovanie a mnoho ďalších. Sme malá zoo, v ktorej je nás málo zamestnancov, preto musíme všetci robiť všetko.
Všetci máme za sebou náročné obdobie ovplyvnené pandémiou. Ako to zasiahlo zoo?
Pandémia do riadenia Zoo zasiahla najviac asi tým spôsobom, že nebolo isté kedy ZOO otvoríme, aká bude návštevnosť a aké budú príjmy. Preto sa nedali plánovať dopredu kultúrne predstavenia, opravy, investície, atď.
A môžeme vám nejako my, Spišiaci, pomôcť?
Aj zo spomínaného dôvodu sme vyšli na verejnosť s iniciatívou a nápadmi ako pomôcť zoologickej záhrade. Išlo hlavne o adopciu zvieratiek, kúpu permanentky alebo sponzorský dar
Povedzme, že by som si chcela adoptovať zvieratko. Čo všetko to zahŕňa?
Adopcia zvieraťa znamená úhradu starostlivosti vybraného zvieraťa na jeden rok. Vďaka tomu nám adoptívny rodič vykryje náklady na krmivo, veterinárnu starostlivosť a iných potrieb. Adoptívny rodič získa adopčnú listinu, vstupenku do zoo a adopčnú tabuľku pred vybraným chovným zariadením.
Ako sa človek môže stať ošetrovateľom v Zoo? Aké osobnostné a profesionálne zručnosti by mal mať?
Ošetrovateľom v zoo sa môže stať v podstate každý, kto má rád zvieratka a má fyzickú silu, pretože je to náročná práca a netýka sa len starostlivosti. Začať však musí tým, že nám pošle životopis.
Pracuje v spišskonovoveskej zoo niekto od jej vzniku?
Od začiatku je tu v podstate môj otec a ešte jeden ošetrovateľ.
Postavenie a úloha zoologických záhrad je často sporná. Niektorí to vnímajú ako týranie zvierat, druhí hovoria, že napomáhajú pri udržiavaní niektorých druhov zvierat. Ako to vnímate ako riaditeľ zoo vy?
Zoologické záhrady slúžia v prvom rade ako záchranné stanice a na zachovanie genofondu (genofond – súbor všetkých génov všetkých jedincov danej populácie, pozn. red.) druhov zvierat, potom ako vzdelávacie inštitúcie a až potom ako expozície zvierat pre návštevníkov. Niektoré druhy zvierat, ktoré sa chovajú v zoologických záhradách už vo voľnej prírode, bohužiaľ, nie je možné vidieť a niektoré druhy zvierat sú vo voľnej prírode tak ohrozené, že už ich je len pár jedincov. Zoologické záhrady tieto stavy dopĺňajú svojimi odchovmi a následným vypúšťaním zvierat do voľnej prírody.
Máte aj nejaké novinky v zoo, s ktorými by ste sa radi podelili s našimi čitateľmi?
Medzi chovateľské novinky patria nové druhy zvierat. Ide o kenguru červenú, svišťa prériového, medveďa stredoázijského, ibisa hnedého, volavku striebristú. Ale zaznamenali sme aj zaujímavé odchovy a to surikatu vlnkavú, výra skalného, lamu krotkú, nandu pampovej.
Ktoré zviera si vyžaduje, povedzme, najnáročnejšiu starostlivosť?
Každé zviera je špecifické a potrebuje individuálnu starostlivosť. Napríklad pri morských akváriách je potrebná určitá znalosť problematiky a tu je ťažká starostlivosť. Inteligentnosť zvierat často prekvapí, napríklad orangutan bornejský a tam je potrebná zvýšená starostlivosť a väčší enrichment (obohatenie spestrenie, pozn.red.), ale aj pestrejší jedálniček.
Určite ste zažili aj nejaké úsmevné príhody so zvieratami v Zoo. Spomeniete si na nejakú konkrétnu?
Zviera je živý tvor a preto sa často stáva, že nás svojimi kúskami pobavia. Najväčší expert je na to náš orangutan bornejský – Momo, ktorý si rád oblieka tričko, pije vodu z fľašky, ktorú si sám otvorí alebo pije džús cez slamku.
A váš obľúbenec v živočíšnej ríši?
Ja mám všetky zvieratká rád, ale v našej zoo sú pre mňa naj gibony, tigre a orangutan.
Veľkou súčasťou zoo je aj jej edukačná činnosti, v lete napríklad mávate zookrúžky pre deti. Čo všetko sa tam deti môžu dozvedieť?
Naša lektorka mala pre deti prichystaných veľa zaujímavých tém, avšak najväčší úspech mala samotná prehliadka zoo spojená s komentovaným kŕmením, jazda na koni alebo skákanie v nafukovacej žirafe. Čas vyhradený pre zookrúžok vždy veľmi rýchlo ubehol.
Ako to na zookrúžku vyzerá, si môžete pozrieť TU.
Plánujete niečo také aj cez školský rok?
Plánujeme podobné krúžky aj cez jesenné či zimné prázdniny a okrem toho počas školského roka majú možnosť ku nám kedykoľvek prísť celé triedy s pani učiteľkou v rámci vyučovania a spestriť si tak vyučovací proces v škole alebo v škôlke
Aké novinky máte v pláne v najbližšej budúcnosti?
Chystáme novinky čo sa týka druhovej skladby zvierat. Plánujeme doviezť kengury červené, svište prériové, varany Martensove. Zo stavebnej činnosti prebieha oprava voliéry pre dravce a oprava drevených oplotení výbehov. V budúcnosti plánujeme postaviť nové stravovacie zariadenie v zoo.
foto: archív zoo SNV