Hromadiace sa haldy plastového odpadu sú problémom každého z nás. I keď najlepším riešením je predchádzať ich vytvoreniu, ale čo už s tými existujúcimi? Dať im druhú šancu! Druhý dych plastovému odpadu dáva aj šestica mladých ľudí v harichovskej garáži. Tam vytvorili low-costové recyklačné centrum, ktoré nemá na Slovensku obdobu. O iniciatíve Precious Plastic Slovakia nám porozprával projektový manažér Martin Vasko.
Precious Plastic je celosvetová iniciatíva a zapojiť doň sa môže prakticky ktokoľvek. Čím oslovila vás?
Precious Plastic je open-source projekt, založený v Holandsku v roku 2013, dizajnérom, ktorý sa volá Dave Hakkens. My sme sa s ním prvýkrát stretli v roku 2017. Oslovilo nás najmä nízko nákladové riešenie a aj to, že všetky návody ako si vyrobiť recyklačné stroje vo vlastnej réžii boli zdieľané pre verejnosť zdarma (open-source princíp). Zároveň nás oslovila predstava recyklovať plasty na lokálnej úrovni, práve u nás v Harichovciach.
Aké podmienky ste museli splniť, ak ste sa chceli pridať?
V podstate žiadne. Projekt je otvorený pre každého kto sa chce zapojiť. Tým, že sme si postavili vlastné stroje, navrhli vlastné produkty, získali sme vlastný know-how ohľadom recyklácie plastov, sme sa prirodzene začlenili do celosvetovej komunity. Zároveň sme to poňali iniciatívne, že budeme niečo ako ambasádori toho projektu. To znamená, že budeme rozvíjať, šíriť túto myšlienku ďalej a aj podporujeme ľudí, ktorí sa chcú tiež zapojiť.
Absolvovali ste aj nejaké školenia? Recyklovať plasty predsa nedokáže len tak hocikto.
Žiadne špeciálne školenia sme neabsolvovali. Inšpirovali sme sa iba videami. Ostatok sme sa museli naučiť sami, metóda pokus-omyl (smiech). Tým, že sme v tíme viacerí strojní inžinieri, tak sme mohli zužitkovať naše vedomosti z vysokej školy a pretaviť ich do reality, práve cez tento projekt.
Kto aktuálne stojí za Precious Plastic Slovakia?
Aktuálne sme šesť členný tím mladých ľudí zo Spiša a Košíc – Martin , Samo, Martin, Miška, Joži a Mirka. Zatiaľ fungujeme ako dobrovoľníci.
Aká spolupráca prebieha na medzinárodnej úrovni medzi jednotlivými zapojenými?
Spolupráca a zdieľanie skúsenosti, tipov je základným pilierom v našej komunite. Skrze platformy si zdieľame svoje skúsenosti, a tak sa zároveň posúvame ďalej. Budujeme efektívnejšie recyklačné stroje a navrhujeme praktickejšie a dizajnovo kvalitnejšie produkty z plastového odpadu. Aktuálne komunikujeme najmä s kamošmi ‚recyklátormi‘ z Európy – z Česka, Nemecka, Nórska či Španielska. Pomáhali sme rozvíjať recyklačný projektu už aj v Ghane, Malajzii, či Peru. Zároveň pracujeme na rozvoji lokálnej recyklačnej komunite na Slovensku.
Z plastov vyrábate výrobky od šperkov cez kvetináče až po stojany na mobil. Čo trvá vyrobiť najdlhšie?
Naším cieľom je dávať plastovému odpadu druhú šancu. Preto navrhujeme dizajnové a aj praktické produkty. Aktuálne z našich produktov najdlhšie trvá výroba kvetináča, ktorá spotrebuje najviac plastu. Ten sa dlhšie nahrieva a zároveň, tento produkt má najzložitejšiu formu, takže jej rozobratie tiež zaberie nejaký čas.
Aké ďalšie výrobky máte vo svojom repertoári?
Aktuálne vyrábame kľúčenky v tvare Slovenska (náš prvý produkt), držiaky na smartfón, podložky pod nápoje, tri druhy motýlikov pre pánov, šesť druhov náušnice plus ich rôzne kombinácie, karabínky, kvetináče, brošne, pomôcku na čítanie kníh. Čo je super že vieme miešať rôzny kokteil farieb produktov, čo ich robí ešte zaujímavejšími.
Ako vyzerá cesta jedného výrobku v skratke?
Všetko začína pri zbere plastového odpadu. Aktuálne sme vyvinuli systém zberných miest, ktoré nazývame Plastová Banka. Je to zároveň miesto, kde vás za prinesený plastový odpad odmenia. Človek príde do Plastovej Banky (aktuálne otvorená v Bratislave, Košiciach a Harichovciach) a prinesie napríklad 50 vrchnákov z PET fliaš. Máme aj vlastnú menu –Plastcoin. Konverzný kurz je 50 vrchnákov = 1 Plastcoin (smiech). Smejeme sa, že je to podobne ako investovanie do populárneho Bitcoinu. Človek si potom môže za jeden Plastcoin “kupiť” trebárs náušnice, karabínku či motýlik. To je náš odmeňovací systém, vďaka ktorému získavame plastový odpad.
Plastový odpad ktorý vyzbierame potom triedime podľa farby, podľa typu plastu na HDPE, PP a ďalšie. Aktuálne pracujeme na 95% s HDPE, a to sú práve vrchnáky z PET fliaš.
Ďalším krokom je drvenie plastového odpadu s naším vlastnoručne postaveným drvičom, ktorý má aj svoje meno – Hugonátor. Je to terminátor na všetok plastový odpad (smiech).
Vyrobenú plastovú drť z vysypeme do vstrekolisu Elena (meno dostal od španielského konštruktéra, ktorý nám pomohol stroj zostrojiť). Vstrekolis nahrieva plastovú drť na predurčenú teplotu, väčšinou 210 stupňov. Počkáme cca päť minút, drť sa roztaví na plastovú taveninu, konzistenciou na niečo ako plastelína či karamel.
Tento produkt vstrekujeme pod tlakom cca 300 kg. Robíme to manuálne skrz kormidlo vstrekolisu, do oceľových foriem, ktoré si tiež zväčša sami navrhujeme. Po naplnení dutiny formy plastovou taveninou, tavenina ihneď tuhne a recyklovaný produkt je na svete.
Pri produktoch ako náušnice či motýlik, je potrebné napríklad vyvŕtať dierky a esteticky orezať prebytočný plast.
Môžeme teda povedať, že vyrobiť sa dá skoro všetko, ide len o správnu formu na odliatie?
Áno je to pravda, vyrobiť sa dá skoro všetko. Avšak všetko niečo stojí. Častokrát práve formy sú najdrahšie. Okrem formy je dôležitá myšlienka a dizajn produktu. Produkt by mal byť ideálne praktický, ktorý by ľudom uľahčil či spríjemnil život.
Máte ambíciu vyrábať do budúcna aj väčšie veci, napríklad nábytok?
Rozhodne do budúcna by sme radi vytvárali väčšie produkty, ako napríklad spomínaný nábytok. Takýmto spôsobom zároveň vieme spotrebovať a znova použiť viac plastového odpadu. Ambície máme rôzne, napríklad využitie veľkorozmernej 3D tlače.
Plastových obalov však existuje niekoľko druhov. Ktorý je najvhodnejší na recykláciu?
Každý plast vypúšťa do ovzdušia pri nahrievaní rôzne množstvo toxických výparov. Preto pracujeme hlavne s HDPE s PP typmi plastov, keďže na základe výskumov sa ukázali ako plasty, ktoré vypúšťajú najmenej toxínov. Počas nášho procesu tieto toxíny odsávame a filtrujeme s aktívnym uhlím. Bezpečnosť je pre nás prioritou. Pre recykláciu si nechceme zničiť zdravie a ani nikomu v okolí.
Stále sa diskutuje o tom, či plasty umývať alebo neumývať. Tak ako to je?
V priemyselnej recyklácii sa umývať nemusia. Avšak pre naše použitie je lepšie ak sú plasty čo k nám prídu čisté, v opačnom prípade si ich musíme umývať my, čo je časovo náročne. Preto aj v našich plastových bankách prijímame primárne iba čistý plastový odpad.
Koľko materiálu sa spotrebuje napríklad na výrobu pánskeho motýlika?
Náš recyklovaný motýlik váži 14 g, čiže je to nejakých 7 vrchnákov z PET fliaš.
Čo ďalej s hotovými výrobkami? Dajú sa niekde zakúpiť?
Naše recyklované výrobky je možné si zakúpiť. Buď za peniaze alebo za spomínané vrchnáky v Plastových bankách. Máme na to aj bazár, niečo ako e-shop.
Predpokladám, že plastov máte dostatok. Akým spôsobom by vám ľudia mohli pomôcť a zapojiť sa?
Stále nám môžu ľudia priniesť vrchnáky, prípadne ak ich zaujal nejaký náš produkt, môžu si ho zakúpiť. Ak by sa našiel nejaký nadšenec, tak ideálne je vytvoriť ďalšie mini recyklačné centrum plastov na Slovensku a lokálne začať robiť to, čo my.
Ste tím mladých ľudí, ktorí sa vo voľnom čase zabávajú pretváraním plastového odpadu v garáži v Harichovciach. Čo vám to dáva? Predsa len, viem si predstaviť využiť voľný čas aj inak…
Dáva nám to priestor pretaviť svoje myšlienky do reality. Spoznali sme hromadu skvelých ľudí v rámci projektu. Rozvíja to našu kreativitu, tímovú prácu. Keďže produkty dizajnujeme od skice, cez tvorbu formy až po reálnu výrobu. Popri tom sa venujeme edukačným činnostiam a tvoríme komunitu uvedomelých spotrebiteľov.
Predpokladám, že plánujete z tej garáže raz aj expandovať ďalej, do väčších priestorov. Vedeli by ste si to predstaviť ako prácu na plný úväzok?
Predstaviť si to určite vieme. Už len čas ukáže, do akej miery vieme pracovať udržateľne a efektívne.
Venujete sa aj edukačnej činnosti, robíte workshopy pre deti. Čo ich učíte?
Áno, organizujeme rôzne workshopy pre školy, taktiež organizujeme miestne clean-ups, teda čistiace akcie. Deti učíme o odpadovom hospodárstve, technológii spracovania plastov či produkt dizajnu. Ak pochopia, že z plastu sa dá ďalej vytvoriť niečo užitočné a ideálne, že najlepšie sa je plastom vyhnúť, to je veľké plus.
Áno, ale keď plastový odpad nebudeme vytvárať, vy nebudete mať čo spracovávať. Toho sa asi zatiaľ nemusíte obávať, však?
My by sme boli najradšej, keby tu tento plastový problém nebol. Avšak, keď ho tu už máme, našou misiou je ukazovať možnosti pretvárania plastového odpadu na niečo užitočné. Skrz inovácie a komunitný rozvoj robíme lokálnu recykláciu plastov na Slovensku dostupnejšou. To je to naše PREČO robíme to, čo robíme.
Ďakujeme za rozhovor!
Precious Plastic Slovakia môžete sledovať na ich instagrame.
A ako to v tej garáži vyzerá? Pozrite si sami!