Mládežníckych organizácii je v Novejši hneď niekoľko. I keď sa všetky venujú niečomu inému, jedno majú spoločné – tvoria ich aktívni mladí ľudia, ktorí sa chcú podieľať na rozvoji mesta. Dlhodobá absencia jednotnej organizácie, ale aj potreba prepájať mladých ľudí podnietila samosprávu k založeniu Mládežníckeho parlamentu, ktorý vznikol vlani cez leto. Hlavným posolstvom je dať všetkým mladým Novovešťanom hlas. O spolupráci mladých sme sa porozprávali s Katarínou Halasovou, predsedníčkou Mládežníckeho parlamentu.
Je podľa teba Novejša mesto pre mladých?
Záleží od uhla pohľadu, ale vo výsledku si myslím, že je. Minimálne sa za posledné roky na tom dosť výrazne zapracovalo. Jednak zo strany samotnej mládeže, ale určite krok vpred urobilo aj mesto. Myslím, že v poslednej dobe sa vytvorilo v rámci Novejši kopec príležitostí, kde sa môžu mladí ľudia angažovať a osobnostne rásť, či už z hľadiska mimoškolského vzdelávania, dobrovoľníctva, zábavy, umenia alebo športu. Horšie je to už s pracovnými pozíciami a vysokými školami, ale to je skôr údel malého mesta. V každom prípade, Novejša je aj bude len taká, ako si ju my spravíme. Určite má ešte veľa nedostatkov, na ktorých treba poriadne zapracovať, ale nemôžeme chcieť všetko hneď (úsmev).
Aká idea stála za vznikom mládežníckeho parlamentu? Mám pocit, že dlhodobo takáto organizácia v meste chýbala.
Mládežnícky parlament vznikol z iniciatívy mesta Spišská Nová Ves. Bolo to určite výsledkom dlhodobej práce mládeže v rámci samostatných mládežníckych organizácií, ako napríklad Klub mladých, OZ mladí ľudia a život, Mládež Červeného kríža, Skauti, tanečníci Denzz Industry, Black Ladies, či BDSk. Tieto organizácie fungujú samostatne, avšak za posledné roky sme pri organizácií väčších podujatí začali medzi sebou výraznejšie spolupracovať a navzájom sa prepájať. Ďalšou silnou základňou mladých sú školské parlamenty a žiacke školské rady všetkých stredných škôl, ktoré fungujú takisto samostatne.
Takže nastala potreba tieto organizácie aj oficiálne prepojiť?
Hlavnou ideou bolo vytvoriť jednu spoločnú organizáciu, ktorá zabezpečí ešte väčšiu prepojenosť a spoluprácu mládeže v meste. Zároveň bude predstavovať spojovací článok medzi všetkými mladým a vedením mesta. Celú túto myšlienku ako aj prvé stretnutia zástupcov mládežníckych organizácií a žiackych školských rád zorganizoval v septembri minulého roka prípravný výbor, ktorého členmi boli viceprimátor Dávid Demečko, Matej Farky Farkalín, vedúci Klubu Mladých a Viera Nováková zo sekretariátu primátora. Po pár stretnutiach a teambuildingu, kde sme sa lepšie spoznali, sme si zvolili výkonnú radu a predsedu.
Keď sa povie mládežnícky parlament, koho si môžeme predstaviť? Kto za ním aktuálne stojí?
Momentálne má náš parlament dvadsaťjeden členov. Sú to zástupcovia už spomínaných mládežníckych organizácií a žiackych školských rád. Všetci títo aktívni mladí tvoria valné zhromaždenie parlamentu na čele ktorého je výkonná rada – ja ako predsedníčka, Timotej Krupa zo 75. Zboru Skautov, Sára Dutková z Mládeže Červeného kríž a Simona Hrebeňárová, zo školskej rady Javorky.
Na svojej stránke máte formulár na členstvo v parlamente. Kto všetko sa môže prihlásiť, zapojiť?
Formulár, ktorý ešte figuruje na webe je pôvodný. Ním sme sa my prihlasovali na prvé stretnutia. Momentálne pracujeme na aktualizácii celej webovej stránky aj formulára. Dokončené budú koncom apríla. Vyplnením formulára sa môže prihlásiť o členstvo v parlamente každý mladý človek vo veku 13-30 rokov, ktorý má chuť a iniciatívu v meste niečo zmeniť. Nakoľko sme ešte aj my nový tím, učíme sa spolu pracovať a stále sa ešte spoznávame, ďalších členov sme sa rozhodli prijať až v septembri 2022. Prijatím do parlamentu bude mať každý mladý človek možnosť zúčastňovať sa našich zasadnutí, vylepšiť svoju informovanosť ohľadom diania v meste, predkladať svoje vlastné návrhy a spolupracovať s nami na všetkých plánoch.
Ak by si mala pár vetami popísať činnosť parlamentu, aké by to boli?
Spájať mladých ľudí v meste, vylepšiť ich informovanosť o dianí, možnostiach a pripravovaných aktivitách v rámci Novejši. Získavať informácie o akýchkoľvek problémoch či nespokojnosti mládeže, navrhnúť vhodné riešenia a posúvať ucelené informácie na mestské zastupiteľstvo. Zúčastňovať sa celoslovenských či medzinárodných konferencií mládežníckych parlamentov, vytvárať nové kontakty, námety na spolupráce, neustále sa vzdelávať a patrične reprezentovať mesto Spišská Nová Ves.
Na svojich sociálnych sieťach píšete, že sa chcete aktívne zapájať do veci verejných, vyjadrovať svoj názor, ale nejde to bez toho, aby ste boli informovaní. Z toho dôvodu sa plánujete zúčastňovať aj na zasadnutiach mestského zastupiteľstva. Určite si všetci vieme predstaviť aj lepší program, ale prečo je to pre vás dôležité?
Keďže nikto z nás predtým nebol súčasťou mládežníckeho parlamentu, pochopiteľne je to pre nás všetkých úplne nová skúsenosť a stále sa učíme v týchto vodách ‚plávať‘. Ak sa chceme podieľať na rozvoji mesta a reálne aj prispievať k zmenám, v prvom rade musíme vedieť ako funguje samospráva, ako prebieha proces predkladania či schvaľovania návrhov, aké projekty mesto pripravuje, či ako sa pracuje s verejnými financiami. Všetky tieto témy sú pre každého mladého človeka obrovskou španielskou dedinou. Ešte sa musíme veľmi veľa učiť, aby sme sa v budúcnosti odhodlali prezentovať svoje vlastné nápady, napríklad aj pred mestským zastupiteľstvom tak, aby sme vedeli o čom rozprávame a mali vedomosť, či je daný návrh vôbec realizovateľný.
Cítiš sa ty, ako mladý človek u nás v meste vypočutá?
Ja osobne áno. Myslím, že kto chce byť vypočutý, spôsob si nájde.
Čoraz viac sa hovorí o participácii verejnosti na procesoch rozhodovania, je to silne spájané s aktívnym občianstvom. Čo znamená byť aktívnym občanom pre teba?
Byť aktívnym občanom podľa mňa znamená prispievať akýmkoľvek spôsobom k blahu spoločnosti. Zaujímať sa o veci verejné, mať prehľad o dianí a v prvom rade sa sám pokúsiť niečo zorganizovať, zmeniť, priložiť ruku k dielu až následne kritizovať všetkých naokolo. Kritickými komentármi pod príspevkami na sociálnych sieťach ešte nikto nikdy nič nezmenil (smiech).
Aké témy v rámci vašej agendy riešite?
Aktivita, respektíve neaktivita mládeže. Či je lepšie pracovať na vzdelávaní a ešte väčšom aktivizovaní už aktívnej mládeže alebo naopak, hľadať skôr spôsoby ako zapojiť mladých, ktorí doposiaľ nevyvinuli žiadny záujem, či chuť sa na niečom podieľať a akým spôsobom to dosiahnuť? Tiež to, ako verejnosť vníma mládež v meste. Dokážeme názor verejnosti zmeniť? Či si mládež myslí, že je v meste pre nich dostatok zaujímavých aktivít a čo im v meste chýba.
Akým smerom by ste chceli aby sa tento mládežnícky parlament uberal? Aké sú vaše plány, vízie?
Naše plány sú:
- Pravidelná organizácia stretnutí všetkých zástupcov žiackych školských rád (školských parlamentov);
- pravidelná organizácia stretnutí zástupcov všetkých mládežníckych organizácií;
- organizácia konferencie viacerých mládežníckych parlamentov Slovenska priamo v Spišskej Novej Vsi;
- organizácia slávnostného oceňovania mládežníkov roka;
- pravidelná účasť na zasadnutiach mestského zastupiteľstva;
- poskytnutie pomoci pri organizácií všetkých akcií, ktoré sa týkajú mladých;
- pravidelná dobrovoľnícka činnosť v rámci spolupráce s mestom.
Mládežnícky parlament môžete sledovať TU.
Fotografie: archív K.H.