Saška a Julka, dve šikovné Spišiačky, sú zakladateľkami projektu SHUSH, vrámci ktorého rozoberajú tie najprirodzenejšie neprirodzenosti, búrajú mýty, šíria lásku a hovoria o témach, ktoré sú v dnešnej spoločnosti ešte stále tabu.
S blížiacim sa Medzinárodným dňom žien sme sa s dievčatami roprávali nie len o ich inšpiratívnom a edukatívnom projekte, ale aj o tom, aké je to byť ženou v mužskom svete, čo je to feminizmus a kde sa nachádzajú ženy v dnešnej spoločnosti.
Ahojte dievčatá, prosím predstavíte sa nám na začiatok?
Ja sa volám Saška, mám 21 rokov, študujem veterinu v Košiciach a momentálne je mojou najväčšou záľubou môj ročný pes, československý vlčiak. Dosť sa mu venujem, snažím sa ho vycvičiť a vychovávať, keďže ide o náročnejšie plemeno, ktoré si vyžaduje viac času.
Ja som Julka, mám 20 rokov a študujem právo v Trnave. Okrem toho mám rada umenie, jógu, prechádzky v lese a staranie sa asi o milión rastlín, ktoré mám vo svojej izbe 😀

Ste zakladateľky projektu „SHUSH.EU“. Čo to vlastne je a čomu sa v rámci projektu venujete?
Saška: Je to projekt, v ktorom sa venujeme hlavne rôznym tabu témam, ako napríklad menštruácia, masturbácia a mnohé iné. Hovoríme o veciach, o ktorých všetci vieme, že existujú, no často sa o nich nerozpráva a už vôbec nie otvorene.
Založili sme ho preto, pretože nám na internete chýbalo práve také miesto, kde by sme sa o tom dočítali, tak sme si povedali, prečo nie my? Prečo by sme o tom nemohli hovoriť práve my?
Odkiaľ vznikol názov „shush“ a čo znamená?
Julka: Názov nám vlastne pomohla vymyslieť naša kamarátka Any. Mali sme viacero alternatív, no táto znela najlepšie.
Saška: V preklade to znamená niečo ako „pššt“, čiže presne to vystihuje hlavnú pointu nášho blogu, teda rozprávať o veciach, o ktorých sa veľmi nehovorí.
Už sme tu niekoľko krát načrtli, že sa venujete tabu témam. Ale aké témy to vlastne sú?
Saška: Jednou z vecí je určite feminizmus. Naším hlavným cieľom je povzbudzovať ženy. Ďalej sa venujeme sexuálnej výchove. Teda samozrejme, nie sme žiadne vyštudované odborníčky, no témy ako menštruácia, menštruačný syndróm, či sex, všetko to pochádza z bežného života.
Julka: Je to taká zmes. Spomíname aj pohlavné choroby, ochranu, súčasné témy zo spoločnosti, no a v poslednom čase sa venujeme aj téme akou je psychické zdravie, ktorá je hlavne v tomto období mimoriadne podstatná.
A prečo si myslíte, že je dôležité rozprávať o týchto veciach?
Julka: Podľa mňa mnoho ľudí žije v takej bublinke. Ľudia sa o tom boja a hanbia rozprávať, čo má za následok to, že vznikajú rôzne predsudky a nedorozumenia.
Saška: Typickým príkladom je taká panenská blana. Mnoho ľudí si ešte stále myslí, že doktor vie zistiť, či dané dievča je panna alebo nie je a pritom tento fakt je už dávno vyvrátený. A to sa snažíme ľuďom ukázať aj my – búrame mýty.

Blíži sa deň žien. Povedzme si otvorene, akú pozíciu majú podľa vás ženy v našej spoločnosti?
Saška: Osobne si myslím, že postavenie žien už je samozrejme niekde inde, než bolo predtým, no ešte stále existujú stereotypy o tom, aká by žena mala byť, ale na druhej strane, je tam posun vpred.
Julka: Súhlasím, stále je tam ešte veľa miesta na zlepšenie.
„Sme si rovní, ale nie naozaj.„
Pociťujete nejak na vlastnej koži tie „nerovnosti“, len preto, že ste ženy?
Saška: Trochu to vnímam napríklad v rodine. Je to tak, že proste ty si žena, tak musíš robiť viac, ako napríklad môj brat, alebo ty choď umyť riad, pretože on je muž a riady umývajú predsa ženy. No často krát je to aj o takých malých veciach, napríklad, mužovi sa nestane, že ide len tak po ulici a budú po ňom pokrikovať.
Julka: Alebo napríklad ja to pociťujem trochu aj v škole. Keď si žena, tvoj názor sa berie väčšinou inak a preto máme ako ženy pocit, že ten názor musí byť bez jedinej chyby, inak ho nemôžeme vysloviť.
Vysvetlite prosím, čo je to vlastne feminizmus? Pretože určite nejde len o stereotyp typu „lesbičky s neoholenými pazuchami, ktoré chcú vládnuť svetu“.
Saška: Presne tak. Feminizmus je v prvom rade o rovnosti. O rovnosti medzi pohlaviami a rovnosti medzi mužmi a ženami. To je „všetko“.
Julka: Feminizmus nie je o tom, že ženy by chceli byť niečo viac. Nikto nechce mužom zobrať ich práva, oni vlastne o nič neprídu. Len chceme to, čo oni už dávno majú. Nie viac, iba to isté.

Aké je to byť ženou v mužskom svete?
Saška: Muži toho určite robia veľa a za to im patrí všetko uznanie, no cítim to, že byť ženou znamená robiť viac.
„To čo mužom stačí robiť na 100 percent, my musíme aspoň na 110, aby nás brali vážne. „
Príkladom je aj tenistka Serena Williamsová. Je síce slávna, ale trvalo jej to roky, kým sa dostala tam, kde je. Ak by bola muž, sláva by prišla oveľa skôr.
Definujte výraz „superžena“.
Saška: Každá jedna žena.
Julka: Každá jedna žena.
Vysvetlili sme si viaceré dôležité pojmy. Zaujímalo by ma, ako sa ich snažíte prostredníctvom SHUSH šíriť medzi ľudí?
Julka: V prvom rade píšeme články na blog. Články sú inšpirované bežnými každodennými udalosťami. No a potom sme aktívne na instagrame. Okrem príspevkov sa snažíme aj interaktovať s našími sledovateľmi formou kvízov a ankiet. Hlavne aby sa niečo nové naučili, dozvedeli ale aj zabavili.

Venujete sa hlavne ženským témam, ale čítajú vás aj muži?
Julka: Áno. Nie je to veľké percento z celkového publika, ale čítajú nás aj muži.
Stretávate sa v rámci interakcie aj s nejakou spätnou väzbou? Napríklad, zdôverujú sa vám čitatelia s vlastnými skúsenosťami do správ?
Julka: Áno, stáva sa nám, že nám ľudia píšu aj do správ, alebo sa nám zdôverujú. Naposledy nám napríklad poslalo jedno dievča konverzáciu, ktorú viedla so svojím frajerom o tom, že podľa neho to majú ženy v živote oveľa ľahšie ako muži. Povedala nám, že ju to veľmi nahnevalo a chcela sa o to s niekým podeliť. Sme rady, že našla to „bezpečné miesto“ práve u nás.
Saška: Alebo raz sme robili anketu o pôrode a jedno dievča nám napísalo jej skúsenosť, a to nás veľmi potešilo.
Odkiaľ čerpáte informácie a námety na vaše príspevky?
Julka: Je dôležité podotknúť, že naše články nie sú nejako veľmi odborné. Sú to hlavne naše myšlienky a názory, ktoré chceme zdieľať so svetom.
Saška: Začalo to knihou „Bez hanby o ohanbí“, ktorá sa stala akousi našou bibliou. Okrem toho inšpiráciu čerpáme aj hlavne zo zahraničných, no aj slovenských účtov. Sledujeme čo riešia bežní ľudia, ale aj názory odborníkov.
Je niečo, čo by ste chceli odkázať ženám (ale aj mužom), ktorí budú čítať tento rozhovor?
Saška: Aj keď sa to môže zdať, že teraz je všetko ťažké, keď si každý z nás pôjde to svoje a bude neoblomný, dostane sa cez všetky prekážky.
Julka: Podporujme sa navzájom. Máme tendenciu sa medzi sebou zhadzovať, no namiesto toho by sme mali držať spolu.

Doplňte: „všetky ženy sú ___, pretože___.
Julka: Všetky ženy sú užasné, pretože proste také sme. A nikto nás nemôže presvedčiť o niečom inom.
Saška: Všetky ženy sú superhrdinky, pretože dokážu ráno vstať, navariť, byť s deťmi, vyvenčiť psa, poupratovať, byť zase s deťmi a večer si ľahnúť do postele úplne mŕtve. A na druhý deň to celé zopakovať. A potom zas a zas.
No a na záver, aké sú vaše obľúbené miesta v Novejši? Čo tu máte najradšej?
Julka: Určite je to čajovňa Alchýmka alebo Dufo. A taktiež mám veľmi rada kaviareň Mlynček. Alebo v podstate mám to rada hocikde, kde som s mojími obľúbenými ľuďmi.
Saška: Moje obľúbené su jednoznačne raňajky v Dufe. Okrem toho mám rada Moe a Burger a Pivo, ale taktiež mám rada Movement Yogu, na ktorú rada chodím, ak nie je náhodou korona
Dievčatá, veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a prajeme vám aj vášmu projektu ešte mnoho úspechov.