Denisa má 28 rokov, pochádza zo Spišskej Novej Vsi a je matkou dvoch krásnych dcér. Okrem toho sa už viac ako 8 rokov venuje výžive. Denisa síce vyštudovala učiteľstvo biológie a chémie, no jej ďalšie kroky smerovali na SPU v Nitre, kde absolvovala odbor „Výživa ľudí“. Dnes funguje ako poradkyňa, je autorkou knihy „Zdravá životospráva v kocke“ a pomáha ľuďom žiť šťastnejší a spokojnejší život.
Prečítajte si zaujímavý rozhovor o tom, prečo diéty nefungujú, ako sa dá zmenou stravy dosiahnúť zdravie, alebo o tom, že sa v rámci výživy zameriavame na úplne nepodstatné veci.
Mnoho ľudí si mýli pojem nutričný špecialista a výživový poradca. V čom sa to líši?
Je to obrovský rozdiel. Výživový poradca je voľná živnosť a môže sa ním stať prakticky ktokoľvek, bez akýchkoľvek vedomostí. Častokrát majú výživoví poradcovia spravené iba víkendové kurzy, kde sa výživa rozoberá len veľmi povrchne.
Narozdiel od toho, skutočný špecialista na výživu musí vedieť v prvom rade ako funguje fyziológia ľudského tela, ovládať klinickú výživu, dietológiu, mať pevné základy v biochémii, mikrobiológii, toxikológii, genetike a ďalších oblastiach. Bez potrebných vedomostí sa často poradcovia riadia iba svojimi domnienkami a predávajú svoje názory. Lenže výživa nie je o názoroch, je to veda.
Nevyhnutnosťou u výživára je tiež chuť sa neustále vzdelávať a napredovať. Veda o výžive napreduje obrovskou rýchlosťou. Napríklad iba pred troma rokmi sa začalo rozprávať o cirkadiánnom rytme, ľudia tomu neverili a dnes je už samozrejmosťou, že máme doma cirkadiánne osvetlenie a lepšie rozumieme biologickým rytmom.
Tvrdíš, že „o výživu si sa začala zaujímať, keď si si uvedomila, že ako žena si zároveň budúcou matkou svojich detí“. Čo sa zmenilo?
Pred približne ôsmymi rokmi som sa začala zaujímať o výživu, pretože som vedela ako veľmi dôležitá je v súvislosti s prípravou na zdravé a bezproblémové tehotenstvo. Problém bol v tom, že každý odborník tvrdil niečo iné a mňa to rozčuľovalo. Hovorila som si, ako je možné, že sa nevieme zhodnúť na takej základnej veci, ako je jedlo.
Zisťovala som si, ako sa zdravo stravovať z rôznych odborných zdrojov. Uchvátilo ma to natoľko, že som štúdiu venovala každú voľnú chvíľu. Šla som do hĺbky a dostala som sa až na molekulárnu úroveň, kde ma to veľmi bavilo. Keďže som tiež chemikárka, fascinovalo ma prepojenie chémie a výživy a ako jedlo, ktoré skonzumujeme spúšťa reakcie v našom tele. Vtedy som sa rozhodla pre štúdium Výživy ľudí na SPU v Nitre a bolo to skvelé rozhodnutie. Je to veľmi kvalitná škola.
Výživa nie je „iba“ strava. Je to skôr spôsob života, ktorý je prepojený s jedlom. Ako výživu chápeš ty?
Spoločnosť vníma zdravú výživu iba ako nástroj na chudnutie, no výživa nie sú iba kalórie. Je to komplexná informácia pre telo. Ľudia majú strašne veľa zdravotných problémov. Necítia sa dobre, majú problémy so spánkom, potravinové intolerancie a chýba im energia či motivácia. A to si myslím, že je oveľa väčší problém, ako samotné chudnutie. Ženy riešia 2-3 kilá navyše, ale nevadí im, že majú tráviace ťažkosti, sú vyčerpané a nevládzu sa venovať svojím deťom.
Veľa vecí sa dnes bohužiaľ normalizuje. Napríklad únava. Ráno ľudia vstanú, sú unavení a ospravedlňujú si to slovami „veď každý je unavený“. Dajú si kávu a idú do práce. Napokon, výživa má vplyv aj na kvalitu práce. Napríklad, keď má niekto kreatívnu prácu, niečo vymýšľa, o to viac by sa mal zamerať na kvalitnú výživu. Nemám na mysli iba stravu, ale celkovú výživu, čiže aj pohybovú výživu, svetelnú výživu a všetky ďalšie aspekty zdravej životosprávy.
Takže, ľudia sa zameriavajú v rámci výživy na nesprávne veci?
Ľudia sú často upnutí iba na chudnutie, resp. muži na naberanie. Oddeľujú celkové zdravie od estetiky. A pritom je to prepojené. Myslím si, že ľudia by sa mali nastaviť skôr opačne. Dobre vyzerajúce telo by malo byť dôsledkom dobre fungujúceho organizmu. Ak budeme riešiť iba estetiku, budeme vyzerať síce možno na prvý pohľad dobre, ale časom sa to môže vypomstiť.
S akými prípadmi sa stretávaš počas svojej praxe?
Pomáham klientom s úpravou stravy a režimových opatrení pri rôznych problémoch, ako diabetes, ulcerózna kolitída, potravinové intolerancie, vysoký cholesterol, stravovanie detí od prvých príkrmov a mnoho ďalších. Najčastejšie za mnou prichádzajú klienti so slovami: „Mám tráviace problémy už niekoľko rokov, chodím na gastro, bol som u imunológa, alergológa robili mi XY vyšetrení, nič mi nenašli, no nemôžem normálne fungovať. Poraď mi, čo mám robiť.“
Ľudia svoje stravovacie návyky začnú riešiť až v momente, keď je to už veľmi zlé a donúti ich k tomu zdravotný stav. Málokedy príde za mnou klient, že chce zhodnotiť jedálniček v rámci prevencie.
V oblasti výživy sa stretávame so širokým spektrom informácií a voľba správneho stravovacieho režimu sa môže zdať ako výzva. Ako sa v tom vyznať ? Na čo si dať pozor?
Je to veľmi ťažké. Nedávno som išla v aute a v rádiu som počula, ako jeden lekár odporúčal piť 5 káv denne, kvôli obsahu antioxidantov. Podľa mňa je to strašne veľa. Ak máte problémy so spánkom, tak vypiť piatu kávu o štvrtej poobede nebude najšťastnejšie, pretože polčas rozpadu kofeínu je niekoľko hodín a kvôli zostatkovému kofeínu bude znížená kvalita spánku.
Netreba sa riadiť iba podľa toho, že niečo povedal lekár alebo iný odborník. Každú informáciu je potrebné overovať. Aj odborníci sú len ľudia a môžu sa mýliť. Výborne túto problematiku rozoberá vysokoškolský profesor biológie z Nevady Stephen H. Jenkins v jeho knihe Ako funguje veda.
Aký je podľa teba ten najväčší mýtus ohľadom stravy, ktorému ľudia stále veria?
Vajíčka zvyšujú cholesterol, zo sacharidov sa priberá, mäso spôsobuje rakovinu, pečeň je filter na toxíny, bielkoviny poškodzujú obličky, nízkotučné produkty sú vhodnejšie. Tých mýtov je vo svete strašne veľa.
A prečo si myslíš, že to tak je? Prečo tomu ľudia veria?
Myslím si, že problém je v nulovej edukácii o výžive na školách a to je nevyhnutné zmeniť. Deti sa nestravujú vôbec dobre, čo potvrdzuje aj neustále rastúci trend výskytu obéznych detí. Choroby, ktoré kedysi postihovali len starších, majú dnes aj deti. Je to veľmi smutné.
Povedzme, že chcem začať. Ako postupuješ pri práci ty?
Vždy na začiatku spolupráce zisťujem o klientovi čo najviac informácií, celkový zdravotný stav, reakcie po jedle, aká je kvalita spánku, aktuálny jedálniček, miera fyzickej aktivity a tak podobne. Ak si myslím, že je to potrebné, posielam klienta na krvný rozbor, prostredníctvom ktorého poznám konkrétne hladiny určitých parametrov. Je to dôležité, pretože vďaka tomu viem lepšie prispôsobiť stravu.
U niektorých klientov som takto odhalila určité zdravotné problémy o ktorých nevedeli, že ich majú. Potom ich hneď posielam za príslušným lekárom. Párkrát som už takto odhalila prediabetes. Preto vždy hovorím, že prevencia je základ a vďaka nej vieme predísť mnohým komplikáciám.
Z toho mi vyplýva, nemali by lekári viac spolupracovať s výživármi, a naopak?
Jednoznačne.
Prečo sa niektorí ľudia ťažko ovládajú pri konzumácii sladkostí a tie na nich pôsobia ako drogy?
Časté a neovládateľné chute na sladké sú bežné, ale nie normálne. Je to signál tela, že nám chýbajú určité živiny. Podvyživení ľudia nemusia vyzerať chudo. Väčšinou sú to práve ľudia s nadváhou a obezitou, ktorých strava je často príliš monotónna, plná nekvalitných tukov a jednoduchých sacharidov a z ďaleka neobsahuje to, čo by mala.
Telo sa tak dostáva do nutričného stresu a mozog nám tak hovorí „začni jesť viac“. No ak si túto informáciu interpretujeme nesprávne a nevieme odhadnúť, čo konkrétne po nás telo chce, tak začneme jesť, ale hlúposti. A tento scenár sa môže opakovať roky, až kým nepochopíme svoje individuálne potreby.
Ako sa dá efektívne zvládať situácia, keď sme vystavení mnohým sociálnym podnetom, ktoré sú spojené s konzumáciou nezdravých potravín, napríklad oslavy alebo svadby?
Svadby, oslavy, Vianoce alebo dovolenky sú raz za čas. Nie je až tak dôležité čo robíme pár dní v roku, ale skôr aký máme režim v bežné dni. Zdravá životospráva nie je o dodržiavaní prísnych pravidiel na 100%, ale o hľadaní flexibilného prístupu, ktorý nám bude vyhovovať z rôznych hľadísk.
Sociálne siete v dnešnom svete zohrávajú veľkú úlohu. Vidíme neustále recepty a „overené metódy“, ako schudnúť. Tak raz a navždy: prečo nefungujú diéty, detoxy a žiadne skratky?
Ľudia chcú instantné riešenia. Ak by fungovali skratky, tak by sme boli všetci úplne zdraví a fit. Prečo nerobiť zmeny postupne a udržateľne? Nebolo by lepšie nájsť si spôsob stravovania, ktorý je pre mňa šitý na mieru, ktorý mi vyhovuje dlhšie ako na mesiac, ideálne do konca života?
Ako to vyzerá u vás doma? Dodržujete tieto princípy aj vy?
Máme dve malé princezné, so spánkom to pár rokov nebolo ružové, tak isto som sa nevedela dlho v kľude najesť a nedalo sa mi cvičiť tak často, ako som bola zvyknutá predtým. Klasická materská dovolenka. Deti sú priorita číslo jedna a nie je možné mať úplne rovnaký režim, ako keď sme boli bezdetní. To však neznamená, že ak aktuálna životospráva nie je úplne dokonalá, tak na svoje zdravie kašlem a jem rožky s nutelou.
Život prináša rôzne situácie, no vždy sa dá spraviť kompromis, prispôsobiť zdravé návyky svojim podmienkam a robiť to svoje maximum, ktoré zvládam. Čo sa u nás nezmenilo je to, že si zakladáme na kvalite potravín a podporujeme poctivých slovenských výrobcov. Zameriavame sa na základné potraviny a keksíky u nás doma nenájdeš. Keby si mala vedľa seba 4 nákupné košíky a mala by si uhádnuť, ktorý je náš, určite by si to hneď poznala.
Je tam zodpovednosť aj voči deťom, pretože tie robia iba to, čo vidia u nás. Keď nás budú vidieť jesť blbosti, aj oni budú chcieť jesť blbosti. Keď nás vidia hýbať sa, aj oni sa budú chcieť hýbať. Chceme u nich budovať dobré návyky už od mala, čím zvyšujeme pravdepodobnosť, že v budúcnosti nebudú mať zdravotné problémy.
Máš nejaké obľúbené jedlo?
Nemám žiadne obľúbené jedlo. Jem to, na čo mám chuť, čo mi vyhovuje.
Pracuješ online a pracuješ s klientmi zo Slovenska ale aj zo zahraničia. Aké sú tvoje najväčšie úspechy, alebo na čo si najviac hrdá?
Vždy sa teším, keď vidím, že človek, ktorý sa roky trápil a nevedel sa pohnúť z miesta, príde za mnou, poctivo dodržuje všetko na čom sa dohodneme a problémy po veľmi krátkom čase začnú ustupovať. Dôležitá je však spolupráca. Slovo spolupráca chcem zdôrazniť, pretože niekedy si klienti mylne domyslia, že problémy budú vyriešené po zaplatení spolupráce. No to je ešte len ten začiatok.
Ja dávam manuál, ktorý odporúčam dodržiavať, pomáham klientom rady zakomponovať do ich života, ale zlepšenie záleží od toho, ako veľmi sa klient snaží a dodržuje pravidlá. Zmeny bývajú náročné, ale moja teória je taká, že všetko, čo stojí za to, nie je ľahké.
Deni, ktoré miesta v Novejši a okolí máš najradšej?
Slovenský raj. Mám radšej kľudne miesta. Alebo naše námestie, to je krásne.
Deniska, ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a prajeme ti ešte veľa šťastie v (nutri) svete.
Ak sa ti rozhovor s Deniskou páčil, nezabudni ju sledovať na INSTAGRAME, alebo si môžeš pozrieť jej WEB, kde si vieš objednať konzultáciu, či e-book „Zdravá životospráva v kocke“. Nezabudni sledovať aj NOVEJŠU pre viac zaujímavých rozhovorov.