Ahoj Samo, mohol by si sa na začiatku trochu predstaviť a povedať nám niečo viac o sebe?
Ahoj. Tak teda aby som sa trochu predstavil: volám sa Samuel Krajňák, som zo sídliska Východ zo Spišskej, mám 24 rokov a momentálne stážujem na politickom oddelení delegácie Európskej Únie v Dominikánskej Republike. Môj prvý titul mám z Medzinárodných vzťahov a Práva a druhý z Európskych politík a politológie, takže by sa dalo povedať že moje štúdium bolo v podstate jedna veľká kombinácia odborov blízkych diplomacii.
Kde si sa po strednej rozhodol študovať „medzinárodne vzťahy“? A prečo práve to?
Po strednej (mám ukončenú Školskú) som sa rozhodol ísť študovať do Škótska, presnejšie na University of Aberdeen. Aberdeen je tri hodiny na sever od Edinburgu a je to mesto, ktoré ľudí priťahuje dvoma hlavnými javmi – ropou/plynom a dobrou univerzitou. Rozhodol som sa tam ísť študovať pretože ako občan EÚ som mal možnosť požiadať škótsku vládu o zaplatenie školného a britské univerzity majú všeobecne veľmi dobrý level vzdelávania a výskumu.
Prečo medzinárodné vzťahy? Pre mňa je to odbor, ktorý je v dnešnej dobre veľmi dôležitý, pretože neučí len teoretické veci, ale učí myslieť kriticky, negociovať a ponúka veľa zaujímavých pohľadov na aktuálnu, stále sa meniacu situáciu vo svete. K tomu som si pridal právo, pretože poznať európske a medzinárodné právo je nevyhnutnou súčasťou “výbavy“ každého, kto sa raz chce venovať politike alebo diplomacii.
Čo sa ti na tvojom štúdiu najviac páčilo? Alebo čo ti prišlo najzaujímavejšie? Vybral by si si to znova alebo by si skúsil radšej niečo iné?
Na mojom štúdiu sa mi asi najviac páčila jeho rôznorodosť. Vďaka viacerým akademickým výmenám som mal možnosť vyskúšať si rôzne štýly učenia, spoznať kopec zaujímavých ľudí a naučiť sa veľa nového. Počas môjho času v Škótsku som strávil rok na University of Helsinki vo Fínsku vďaka programu Erasmus plus a následne som pokračoval v štúdiu v Belgicku na KU Leuven, kde som mal opäť vďaka výmennému programu stráviť časť môjho štúdia vo Francúzsku, v Paríži na Sciences Po. Ak by som si mal vybrať znovu, určite by som volil rovnako, pretože som si moje univerzitné roky neskutočne užil a spoznal ľudí, s ktorými mám nesmierne veľa úžasných spomienok.
Momentálne pôsobíš na ambasáde v Dominikánskej republike. Vieš nám viac priblížiť, aká je tam tvoja úloha?
Pracujem na politicko-komunikačno-tlačovom oddelení čo znamená, že našou úlohou je v podstate skoro všetko, haha. Sme zodpovední za politické aktivity delegácie, takže napríklad, keď sa Dominikánska Republika rozhodla vytvoriť ich vlastný národný plán pre ľudské práva, pomáhali sme s jeho prípravou a momentálne tiež jeho hodnotením, monitorujeme predvolebný vývoj v krajine, alebo pripravujeme analýzy zmien externých politík, ako v prípade kedy sa DR pred dvoma týždňami rozhodla sprísniť vízový režim pre Venezuelu. Tiež sledujeme komunikačné médiá v krajine, organizujeme rôzne aktivity (čistenie pláže na zvýšenie eko-povedomia, detskú súťaž v maľovaní o právach detí, atď.) a reprezentujeme EÚ na verejných podujatiach alebo konferenciách v krajine.
A keď sme pri tom, prečo si sa rozhodol ísť práve do Dominikánskej republiky?
Keď som mal 17, žil som na polroka v Mexiku v rámci stredoškolskej výmeny a Latinská Amerika mi prirástla k srdcu. Keďže Dominikánska Republika je v Karibiku najsilnejšou ekonómiou a má veľmi zaujímavú históriu a tiež aktuálnu situáciu, povedal som si prečo nie? a podal si prihlášku.
Vieš nám tak stručne povedať, ako sa človek dokáže „dostať“ na takú ambasádu?
Európska služba pre vonkajšiu činnosť (v angličtine je skratka EEAS) je zodpovedná za diplomatické aktivity EÚ a spravuje viac ako 140 takýchto ambasád po celom svete. Pravidelne na svojej stránke zverejňujú príležitosti na stáže a tiež na normálne pozície, takže je potrebné si to trochu ustriehnuť a brať do úvahy aj to, že výberový proces môže trvať celkom dlho.
Dostať sa na túto stáž, ktorú práve robím, je dosť náročné, pretože na jednu pozíciu je stále veeeľmi veľa žiadateľov, ale to by človeka nemalo odradiť. Úplným minimom je však dobre ovládať viacero svetových jazykov, mať dobré študijné výsledky a byť špecializovaný v určitej oblasti (napr. vzťahy medzi EÚ-Latinskou Amerikou, cybersecurity) alebo teoreticky mať určité schopnosti, ktoré sú potrebné (publikačná činnosť, manažment sociálnych sietí, či organizácia benefitov). Po prihlásení nasleduje pred-výber, potom ďalší výber, pohovor, ďalší pohovor, atď.
V dnešnej dobe to my mladí nemáme ľahké, ale je dobré vždy myslieť na to, že predsa niekto to miesto musí dostať, a prečo by som ten niekto nemohol byť aj ja?
Ako vyzerá tvoj bežný deň v Karibiku?
Ráno vstanem, urobím zo seba prezentabilného človeka a idem do práce – ja osobne chodím pešo, čo sa niektorým mojim, hlavne dominikánskym, kolegom zdá neuveriteľné, keďže v Santo Domingu sa väčšina presúva buď vlastným autom alebo Uberom.
Ráno urobím prehľad nových správ z hlavných médií, ktorý zasielam všetkým kolegom, Bruselu a tiež ambasádam členských štátov EÚ v a aj mimo Dominikánskej Republiky a potom pracujem na reportoch alebo veciach, ktoré mi zostali z predošlého dňa. Pravidelne mávame viacero stretnutí a k nim sa každý týždeň pridá kopa ad hoc stretnutí, takže skoro každý deň riešim nejaké nové udalosti alebo pracujem na našich projektoch. Keďže moja šéfka je fakt zlatá Španielka, väčšinou je to ona kto poobede vykukne z jej kancelárie a nakričí na mňa aby som už šiel domov a v tomto sa s ňou nikdy nehádam 😉
Večer sa zvykneme stretnúť s kamarátmi na pár rumov v Zona Colonial, čo je najstaršia časť mesta s kopou reštaurácií a barov, alebo ideme niekam kde hrajú bachatu a merengue. No a počas víkendu sa vždy snažím dostať mimo Santo Dominga a ísť objavovať nové pláže a iné miesta v Dominikánskej Republike.
Čo plánuješ do budúcnosti? Aké sú tvoje ciele? Chcel by si sa vrátiť na Slovensko?
Vždy keď sa ma niekto pýta, či by som sa chcel vrátiť na Slovensko odpovedám jasne že áno, ak by som našiel prácu ktorá by ma napĺňala a zmenila by sa naša politická situácia (takže momentálne nie, haha).
Myslíš si, že človek dokáže pomáhať svojej krajine aj zo zahraničia? Ak áno, ako?
Určite áno. Osobne si myslím že každý môže byť aktívnym občanom aj zo zahraničia, pomáhať budovať pozitívny obraz o svojej krajine a v podstate reprezentovať všetko to, čo môže Slovensko zahraničiu ponúknuť. Voľba zo zahraničia je podľa mňa tiež formou pomoci svojej krajine, hlavne kvôli tomu akú nízku účasť mávame vo voľbách.
Naše mesto je určite plné mladých a šikovných študentov, ak by si mohol, čo by si im odkázal?
Žijeme v dobe, kedy sú naše možnosti stále väčšie a väčšie, tak sa ich nebojte využívať na maximum, ale nikdy nezabudnite odkiaľ ste prišli a buďte hrdí na našu Spišskú!
Nedá sa mi tiež takto na záver neopýtať, ak sa ocitneš doma, na ktoré miesta v Novejši nedáš dopustiť? Prípadne, čo tu máš najradšej?
Moja kroky v Spišskej vždy smerujú do Zbrojnoša, kde sa pri víne vždy dobre porozprávam s mojimi kamarátkami a dobehnem všetko to, čo som zmeškal kým som bol preč 🙂 Dik za rozhovor.
Ďakujeme veľmi pekne za tvoj čas a rozhovor, a prajeme ti ešte mnoho úspechov.